Svatava Polská NEOBYČEJNÉ OSUDY Královský titul odměnou
Boje mezi bratry
Tehdy se Svatava stáhla do ústraní, údajně snad na MoraVratislav byl schopvu. O jejím životě v této době ný panovník. A velký neexistuje mnoho zpráv. křesťan. Zasloužil se Podle historiků se nedá o zřízení biskupství vyloučit, že se s nevlastv Olomouci, obnovil ním synem smířila. slovanskou liturgii v SáOstatně co jiného jí zavském klášteře a založil zbývalo? kostel sv. Petra a Pavla na Břetislavova vláda Vyšehradě. Římskému trvala pouze osm let králi Jindřichu IV. věrně a kronikáři ji hodnotili vojensky i finančně jako úspěšnou. Aspoň pomáhal v boji proti tak se o tom dočteme papeži Řehoři VII. u Kosmase. V roce 1100 Když byl Jindřich se ale stal Břetislav novým papežem kocestou z lovu obětí runován císařem Svaté atentátu. Prý na pokyn říše římské, odměnil se rodu Vršovců, což zapříčiVratislavovi tím, že ho poSvatavin otec, výšil na krále. I když ještě polský kníže Kazimír I. nilo rychlý konec kdysi tak mocného rodu. Ještě před nezískal titul dědičný, ale zvaný Obnovitel smrtí ustanovil Břetislav jen „pro svou osobu“, šlo jako svého nástupce nevlastního brato nesmírnou čest a zvýšení prestiže ra Bořivoje, což jistě královna Svatava českého panovníka! A tím samozřejs povděkem kvitovala. mě i jeho manželky Svatavy. Jejich Postupně se na trůně vystřídali tři korunovace proběhla hned v roce Svatavini synové – Bořivoj, Vladislav 1085 v Mohuči a o rok později si tento i Soběslav. Bratři však o moc bojovali slavnostní okamžik, jemuž byl příi mezi sebou. Svatava je musela netomen trevírský arcibiskup Egilbert, ustále usmiřovat, což ji silně vyčers velkou pompou zopakovali i v chrápávalo. Dožila se ještě velkolepého mu sv. Víta v Praze. vítězství posledního syna Soběslava I.
Víte, že?
Kromě Vratislava II. získal královský titul jen pro svou osobu i jeho vnuk Vladislav II. V roce 1158 mu jej udělil Fridrich Barbarossa, neboť mu Vladislav pomáhal při obléhání severoitalských měst, zejména Milána. Dědičný titul královský pak získal Vladislavův syn Přemysl Otakar I. onou slavnou Zlatou bulou sicilskou.
Opat sázavského kláštera Božetěch vkládá na Vratislavovu hlavu královskou korunu
nad německým králem Lotharem III. U Chlumce v roce 1126 uhájil nejen trůn, ale i relativní nezávislost na říši. O pár měsíců později Svatava umírá. Dožila se krásného a na svou dobu neobvyklého věku asi osmdesáti let! Jana Ládyová
Vdovou tři desetiletí Královského titulu si Vratislav příliš dlouho neužil. Pouhých šest let… V lednu 1092 si vyjel na lov, a spadl z koně tak nešťastně, že se napíchl na větev. Za pár dní následkům těžkého zranění podlehl. Svatava ovdověla. Svého manžela přežila o více než třicet let! Nebylo to klidné období! Zatímco před několika desetiletími Přemyslovcům hrozilo vymření, nyní jich bylo víc než dost. A všichni chtěli vládnout! Svatava nepokrytě upřednostňovala své syny před starším potomkem z druhého Vratislavova manželství, který měl na trůn legitimní právo. Vždyť platil tzv. seniorát, tedy právo vlády nejstaršího žijícího Přemyslovce. Ostatně – podle něj vládl nejdříve nejstarší bratr zesnulého krále Konrád Brněnský, a když pak po několika málo měsících zemřel, nastoupil na trůn Svatavin nevlastní syn Břetislav II.
MANŽELKY VRATISLAVA II. Jméno té první vlastně ani neznáme. Ví se ale, že zemřela při předčasném porodu, když ji její švagr Spytihněv nechal uvěznit. Vratislav sídlící v údělném knížectví v Olomouci se totiž se svým starším bratrem dostal do sporu a rozhodl se před ním raději uprchnout do Uher. Manželku ve vysokém stupni těhotenství si ale netroufl na tak dalekou cestu vzít, nechtěl riskovat její zdraví ani život dítěte. Nechal ji na Moravě a doufal, že ji bratrův hněv nezasáhne. Leč… stalo se! Spytihněv s ženou neměl slitování a nechal ji věznit na hradě Lštění. Propustil ji teprve po mocných přímluvách biskupa Šebíře. Dovolil jí odcestovat do Uher za manželem, ten se jí však už nedočkal. Strastiplná cesta přinesla smrt nejen jí, ale i předčasně narozenému dítěti. Vratislav upadl do těžkých depresí. Situace však přišla vhod uherskému králi, který svému hostu nabídl ruku své dcery. V krásné Adlétě z rodu Arpádovců získal Vratislav mocné příbuzné nejen v Uhrách. Po matce jí totiž v žilách kolovala krev rodu Rurikovců, a tak se Spytihněv s Vratislavem raději smířil a umožnil mu návrat na Moravu. Adléta Vratislav II. na fresce ze zemřela mladinká po pěti letech manželství, v němž stěny znojemské rotundy porodila čtyři děti, dva syny a dvě dcery.
1/2018 63