HVĚZDY PRVNÍ REPUBLIKY Zdenka Sulanová V Lízině štěstí se hlavní hrdinka vzdá pěvecké kariéry, aby mohla v sanatoriu svého snoubence ošetřovat nemocné ky dopisů. Nechyběly mezi nimi ani nabídky sňatku. Jenže do sedmnáctileté herečky se bláznivě zamiloval i její parter z Lízina letu do nebe, okouzlující Rolf Wanka. Nic mu nevadilo, že má doma manželku. Zdenku sváděl, a dokonce přemlouval režiséra Binovce, aby mohl hrát i ve druhém díle Lízina příběhu… Když mu ale mladá herečka naznačila, že jí jeho přízeň není vhod, slavný Rolf Wanka se zachoval jako pravý džentlmen. Ač tato platonická láska nikdy nedošla naplnění a ti dva se už nepotkali ani před kamerou, rádi se měli stále…

ŠŤASTNÉ DĚTSTVÍ? Zdenčini rodiče byli krásní mladí lidé, tatínek navíc i talentovaný, ale to ještě šťastný domov nedělá… Hlavně s maminkou měla holčička trápení. Otec jako zpěvák jezdíval na dlouhá turné a během nich paní Boženu navštěvovala řada „strýčků“. To se Zdence nelíbilo. A ještě mnohem víc ji trápilo, že maminka jí nikdy neprojevovala velkou něhu. Mazlit se s ní nechtěla, aby ji dcerka nerozcuchala. A brzy si vymínila, aby ji dcerka oslovovala křestním jménem. Kdy byla se svou mateřskou rolí opravdu spokojená? Když se Zdenka proslavila. To matinka schraňovala všechny články o ní a s gustem odpovídala na fanouškovské dopisy…

V Lízině letu do nebe je Zdenčina hrdinka sirotek – komplikovaný vztah s rodiči měla i ona sama

22

1/2018

Mezi filmové hvězdy

Zpěv a dobré srdce

Režisér Václav Binovec totiž přišel na konzervatoř hledat představitelku titulní role pro chystaný film Lízin let do nebe. Zdenka zkoušku nebrala vážně. Mezi svými spolužačkami si připadala drobná. To v době, kdy nejzářivějšími hvězdami byly Greta Garbo nebo Marlene Dietrich, považovala za hendikep. Jenže Binovec hledal představitelku dvanáctiletého děvčátka. Pro takovou roli byla Zdenka perfektní! Tvůrcům i producentům se líbila tolik, že kvůli ní dokonce změnili scénář filmu. Původně měla být malá Líza dcerou slavné tanečnice a sama měla mít taneční nadání. Zdenka kdysi do baletu chodila, ale vytančila si kýlu. Režiséru Binovcovi proto navrhla, že by bylo lepší, kdyby ve filmu mohla zpívat. Když si ji poslechl, rád souhlasil. Romantické drama o osiřelé holčičce, která se díky své dobrácké povaze a krásnému hlasu stane miláčkem nejen vesnice, si diváci okamžitě zamilovali. A Zdenka absolvovala své první propagační turné – na besedách vystupovala v Lízině kostýmu: kostkovaných šatičkách s obrovskou dírou. Diváci ji proto hýčkali. Mysleli si, že je stejné ubožátko jako šikanovaná Líza. Ze dne na den se o Zdenku strhl obrovský zájem. Dávala rozhovory, objevovala se na titulkách časopisů, dostávala stov-

Zdenčiným partnerem v pokračování Lízina příběhu se místo Wanky stal Ladislav Boháč. Ani ten jí však do oka nepadl. Během natáčení se ovšem Zdenka zamilovala do Rudolfa Hrušínského. Začali spolu chodit, když jim bylo kolem dvaceti, a pak spolu pár let dokonce žili. Vztah ovšem nedopadl dobře. Nadějný herec toužil po submisivní ženě bez vlastní kariéry. A tou Zdenka zkrátka nebyla. Navíc ji publikum v té době zbožňovalo, platila za tu slavnější, což nedělalo dobrotu. Žárlivé scény a dramatické výstupy se v jejich domácnosti vyskytovaly na denním pořádku… Mezitím Zdenka Sulanová natočila s režisérem Binovcem svůj snad nejslavnější film Madla zpívá Evropě. Romantický hudební snímek o prosté dívce, která zpěvem a dobrým srdcem dobude svět a získá velkou lásku, diváky dojímá dodnes! Je třeba si ale uvědomit ještě jednu věc: „Madla“ šla do biografů v roce 1940 a milá holčička v kroji, která zpívá lidové písničky, byla pro obyvatele protektorátu pohlazením po duši. Sulanová ústřední píseň Ty lesovské stráně od té doby zpívala prakticky denně. Publikum ji od ní vyžadovalo na všech besedách, premiérách, v rozhlase. A když byly o dva roky později vypáleny Lidice, obraz shořelého Lesova se s nimi propojil. Z filmového šlágru se stala bezmála vlastenecká hymna.