HISTORIE A POLITIKA J. A. Komenský
Politické tanečky
UČITELE NÁRODŮ Jan Amos Komenský nebyl jen myslitel a skvělý pedagog. Aktivně se také snažil změnit osud své země. Spojence proti Habsburkům hledal i v Turcích!
O
pěvovaný Učitel národů prožil značnou část svého života v exilu. Během té doby se v zoufalství obracel k vizím pochybných proroků i k nepřátelům křesťanství.
Pryč z Čech Oddaný stoupenec jednoty bratrské Jan Amos Komenský se teskným pohledem rozhlíží po krajině. Píše se rok 1628 a právě vstoupilo v platnost takzvané Obnovené zřízení zemské. To na území Českého království povoluje pouze katolické vyznání. Komu se to nelíbí, musí o dům dál. Slavný pedagog a myslitel proto spolu s mno-
Nenaplněné předpovědi Ve svém díle Labyrint světa a ráj srdce označil Komenský islám za strom trčící kořeny vzhůru 30
1/2017
Fridrich Falcký si kralování v českých zemích dlouho neužil. Po roce vlády byla jím najatá vojska 8. listopadu
Komenského smýšlení značně ovlivnil vizionář Mikuláš Drabík. Jeho proroctví o spojenectví s Turky se však nenaplnilo 1620 poražena v neblahé bitvě na Bílé hoře. Takzvaný „zimní král“ se tedy musel urychleně klidit z Pražského hradu. Přesto v něj mnozí čeští představitelé protihabsburského odboje i nadále vkládali své naděje. Jak je to možné? „Vy jste oním Bohem vyvoleným panovníkem, který porazí Antikrista,“ prorokuje měsíc po drtivé porážce na Bílé hoře Fridrichu Falckému lužicko-slezský vizionář Kryštof Kotter (1585–1647). Kotterovy předpovědi potvrzují i slova mladičké Kris-
Foto: Wikimedia
ha dalšími zástupci českého protestantismu hledá útočiště v polském Lešně. Přitom nepřestává doufat, že se do milované vlasti jednou vrátí! K tomu je však třeba, aby nenávidění Habsburkové svůj boj o český trůn prohráli. Snahy českých stavů sice vyšly nazmar, ale do hry mezitím vstoupili další hráči. Komu z nich věnuje Učitel národů svou důvěru?